Ako funguje rast vlasov: Pohľad do cyklu rastu vlasov

Ako funguje rast vlasov ? Vlasy sú jedným z najdiskutovanejších problémov dnešnej doby, keďže boj s vypadávaním vlasov je čoraz väčší. Pochopenie toho, ako vlasy rastú môže priniesť hodnotný pohľad, ktorý môže byť postupne aj nápomocný.

Tiež si prečítajte : Koľko Vlasov Stratíme Denne? Tu Je To, Čo By Ste Mali Vedieť.

Ako rast vlasov funguje: Pochopenie cyklu ľudského rastu vlasov

Rast vlasov má tri fázy: anagénnu, katagénnu a telogénnu. Objavujú sa súčasne, a každý vlas môže byť v inej fáze. Vďaka tomuto faktu, môže byť pochopenie rastu vlasov pre niektorých ľudí frustrujúce – nie je možné laicky zhodnotiť v akej fáze sa aký vlas nachádza.Proti vypadávaniu vlasov odporúčame esenciu Helia-D REGENERO tvorenú z 26 starostlivo vybraných bylín v alkoholovom roztoku. Vyrobenú iba z prírodných rastlinných zložiek vhodných pre udržanie zdravej pokožky hlavy a korienky vlasov.

heliadregenero esencia proti vypadavaniu vlasov Ako funguje rast vlasov

Anagénna fáza

Poznáme ju ako fázu, pri ktorej vlas naozaj rastie. Približne 85% vlasov je v anagénnej fáze. Záleží to od človeka k človeku, ale táto fáza zvykne trvať od 2 do 6 rokov pričom vlasy pri nej narastú až do cca 90 cm. V anagénnej fáze je korienok vlasu pod pokožkou hlavy vo vlasovom folikule, v dermálnej papile, t. j. štruktúra na spodku folikulu spojená s prítokom krvi. Tu vlas vznikne a je následne vytláčaný na povrch. Čím dlhšie je vlas v anagénnej fáze, tým dlhší narastie – toto je zvyčajne dané geneticky.

Veľké plemená psov : Top 10 veľké psy na svete

Katagénna fáza

V katagénnej (prechodnej) fáze sa vlasový folikul sám obnovuje. Trvá to približne 2 týždne, začínajúc so zmenšovaním vlasového folikulu a jeho následným oddelením od dermálnej papilly, kedy stratí prítok krvi a zastaví sa tak rast vlasu. Telo udáva, kedy sa z anagénnej fázy stane katagénna. Vlas počas tejto fázy nerastie.

www.bionatural.sk

Telogénna fáza

Približne 10 – 15 % všetkých vlasov je v telogénnej fáze, ktorej sa tiež hovorí fáza odpočinku. Trvá od 1 do 4 mesiacov. Počas tohto obdobia vlasový folikul nerobí nič a čaká na obnovenie rastu (obnovenie sa udeje pod hormonálnou kontrolou). Folikul potom začne znovu rásť, pričom sa oddelí základ vlasu od korienka, čoho výsledkom je vypadnutie vlasu. Nový vlas sa objaví do 2 týždňov a celý cyklus začína odznova.
Ľudia zvyčajne stratia okolo 100 – 150 vlasov denne. Avšak rôzne faktory, ako hormonálne zmeny, výživa a stres môžu ovplyvniť vlas v hociktorej fáze. Niektoré ženy potvrdzujú výrazne zmeny vo vypadávaní vlasov po pôrode, kedy zmeny hladiny estrogénu počas tohto obdobia ovplyvňujú prechod do telogénnej (odpočinkovej) fázy. Poznanie fungovania rastu vlasov nás uisťuje, že vypadávanie vlasov je zvyčajne dočasné, a vo väčšine prípadov sa normalizuje do 6 mesiacov.