Pletené vlasy: Ako získať dokonalý účes doma. Pletené vlasy sú obľúbeným a štýlovým spôsobom, ako si upraviť účes. Táto technika úpravy vlasov ponúka okrem estetického efektu aj praktické benefity. Pletence chránia vlasy pred poškodením, ktoré môže spôsobiť tepelná úprava, a umožňujú vlase vyhnúť sa neustálej manipulácii. Ľudia často vyhľadávajú pletené účesy nielen preto, že sú krásne, ale aj pretože udržujú vlasy upravené a na mieste.

Pletené vlasy

Pletené vlasy

 

Pletené účesy môžu byť navrhnuté pre akékoľvek dĺžky vlasov, čím poskytujú rôznorodé možnosti pre vytvorenie osobitého vzhľadu. Od jednoduchých vrkôčov až po zložitejšie tvarované „koruny“ alebo pletené čelenky, možnosti sú takmer nekonečné. Tieto účesy sú vhodné pre rôzne príležitosti, vrátane každodenného nosenia alebo špeciálnych udalostí.

Naučenie sa techniky pletenia môže vyžadovať istú prax a trpezlivosť, ale základné vrkoče zvládne urobiť aj úplný začiatočník. Aj bez použitia špeciálnych nástrojov alebo produktov, môže každý osvojiť niektoré z nenáročných pletených účesov a vytvoriť si tak jedinečný osobný štýl.

Základy pletenia vlasov

Základy pletenia vlasov

 

Pri pletení vlasov je dôležitý správny výber techniky a starostlivá príprava vlasov. Tieto faktory rozhodujú o konečnom vzhľade účesu a jeho trvanlivosti.

Výber správneho typu pletenia

Pri výbere typu pletenia je kladie dôraz na typ a dĺžku vlasov osoby. Pletené účesy môžu byť rôzne – od jednoduchých cez zložitejšie až po vycibrené:

 • Pre jemné vlasy sa hodia jemnejšie a užšie pletené vrkoče, ktoré nepôsobia príliš ťažko.
 • Husté a dlhé vlasy umožňujú vytvorenie objemnejších a odvážnejších štýlov.
 • Pri výbere gumičiek a doplnkov je vhodné špecifikovať typy pletenia podľa príležitosti, napríklad všedné alebo slávnostné.

Príprava vlasov pred zapletením

Pred zapletením vlasov je dôležité vlasy správne pripraviť. Vlasy by mali byť:

 • Dobre vyčesané a bez zamotaných partií, čo zaistí rovnomerné rozdelenie prameňov.
 • V prípade potreby voliť vlhčenie vlasov pomocou spreja na zlepšenie ovládateľnosti prameňov.
 • Použitie stylingových produktov, ako sú gély alebo peny, môže pomôcť fixovať účes a zaistiť dlhšiu trvanlivosť pleteného účesu.Týmito krokmi sa zaistí, že výsledný pletený účes bude nielen esteticky príťažlivý, ale aj odolný voči rôznym podmienkam.

Prehľad populárnych pletených účesov – Pletené vlasy

Prehľad populárnych pletených účesov - Pletené vlasy

 

Pletené účesy sú v dnešnej dobe znakom modernosti a elegancie. Pre každú dĺžku vlasov existuje široká škála metód, ako vlasy zapliesť, čím sa dosahuje vzhľad od klasického po výrazne originálne. Nasledujúce podsekcie predstavujú tri z najobľúbenejších týchto účesov.

Francuzský cop

Francúzsky vrkoč si udržuje svoju pozíciu jedného z najpopulárnejších vrkočov. Je to trendy účes, ktorý je možný ako pre dlhé vlasy, tak aj pre krátke vlasy a pridáva sofistikovaný nádych k akémukoľvek vzhľadu. Francúzsky vrkoč začína pri koreni vlasov a zaplieta sa priberaním pramienkov z oboch strán hlavy.

Rybí cop

Ďalším obľúbeným účesom je rybí vrkoč, známy svojim detailne pleteným vzhľadom, ktorý môže vyzerať ako jednoducho, tak zložito. Často sa vyberá pre jeho schopnosť vytvoriť výrazný a pritom elegantný štýl, ktorý zdôrazňuje textúru a vrstvenosť vlasov.

Pletené „koruny“

Pletené „koruny“, občas nazývané aj ako venčeky, predstavujú účesy, kde sa vlasy zaplietajú okolo hlavy tak, aby vyzerali ako koruna alebo čelenka. Tento účes môže byť realizovaný aj z niekoľkých tenkých pramienkov pre komplikovanejší vzhľad a je ideálny na svadobné či formálne príležitosti.

Pletenie na rôzne dĺžky vlasov

Pletenie na rôzne dĺžky vlasov

 

Každá dĺžka vlasov ponúka rozdielne možnosti pre pletenie, od jednoduchých copánkov až po zložité pletené účesy. Pritom práve správna technika pletenia môže zdôrazniť krásu dlhých vlasov a premeniť obmedzenia krátkych vlasov na výhody. Čo sa lieči v Bardejovských kúpeľoch

Pletenie pre dlhé vlasy

Dlhé vlasy poskytujú veľa priestoru pre kreatívne pletenie, ako sú Francúzske copánky, rybie chvosty či vodopádové pletence. Pri dlhých vlasoch je možné zvoliť:

 • Francúzsky cop (začínate pletenie pri čele a smerujete k zadnej časti hlavy)
 • Vodopádový cop (pletie sa po obvode hlavy, kde niektoré prameny voľne vypadávajú)
 • Rybi chvost (ide o rozdelenie vlasov do dvoch častí a pravidelné presúvanie malých pramienkov z jednej strany na druhú)

Tieto techniky môžu byť upravené pre rôzne príležitosti, od neformálnych stretnutí až po spoločenské udalosti.

Pletenie pre krátké vlasy

Aj krátke vlasy môžu byť pletené, aj keď s istými obmedzeniami. Namiesto plných copánkov je možné vytvárať:

 • Pletené čelenky (jednotlivé pramínky sa zapletajú a tvoria čelenku)
 • Malé copánky (pramene vlasov sa zapletajú do viacerých malých copánkov po celej hlave)
 • Dvojité copíky (ak vlasy nepostačujú na bočný cop, dá sa urobiť dvojica malých copíkov)

Krátke vlasy môžu byť vyzdvihnuté aj zapletaním jednotlivých pramienkov v rámci celkového účesu pre pridanú textúru a zaujímavosť.

Styling a údržba pletených účesov – Pletené vlasy

Styling a údržba pletených účesov - Pletené vlasy

 

Údržba pletených účesov si vyžaduje dôkladný prístup, ktorý zahŕňa použitie kvalitných stylingových produktov a starostlivú starostlivosť o pokožku hlavy a vlasy po zapletení.

Použití stylingových produktov

Stylingové prípravky hrajú zásadnú úlohu v procese vytvárania a udržiavania pletených účesov. Na dosiahnutie lesklého vzhľadu a dlhotrvajúceho účinku sú vhodné produkty ako Nivea lak na vlasy Diamond Gloss Care pre extra lesk alebo Nivea lak na vlasy Extra Strong na silnú fixáciu. Pri výbere je dôležité myslieť na to, že produkt by nemal zaťažovať vlasy a súčasne by mal zaistiť, aby účes vydržal po celý deň.

 • Pre drdoly a vrkôčiky: Lak s extra silnou fixáciou zamedzí nepoddajným chĺpkom.
 • Pre jemnejšie účesy: Lesk poskytne zdravý vzhľad a zdôrazní detaily pletenia.

Starostlivosť o pokožku hlavy a vlasy po pletení

Pokožka hlavy potrebuje po zapletení vlasy zvláštnu pozornosť. Je potrebné ju udržiavať čistú a dobre hydratovanú, aby sa predišlo podráždeniu a nežiaducim problémom s pokožkou. Vitamíny a vhodné výživové doplnky môžu posilniť kvalitu vlasov a podporiť ich rast.

 • Hydratácia: Po umytí a zapletení je vhodné použiť kondicionér, ktorý pomáha udržať vlasové vlákna hydratované.
 • Pokožka hlavy: Pravidelná masáž pokožky hlavy podporuje krvný obeh a prispieva k lepšiemu zdraviu vlasov.

Regularná starostlivosť a vhodná voľba stylingových produktov sú kľúčové pre udržanie zdravého vzhľadu pletených účesov.

Naučte sa pletenie vlasov: Zdroje a tipy

Naučte sa pletenie vlasov: Zdroje a tipy

 

Zvládnutie umenia zapletania môže premeniť jednoduchý účes na elegantný a sofistikovaný vzhľad. Nižšie sú uvedené cenné zdroje a tipy na zlepšenie zručností pri zapletaní vrkočov.

Blogy a články o pletení vlasov

Blogy sú skvelým zdrojom pre naučenie sa rôznych techník pletenia vlasov. Či už hľadáte kreatívne zapletené účesy alebo rady, ako správne zaplétat vlasy pre rôzne príležitosti, bloggeri často poskytujú postupný návod. Mnohé články sú doplnené obrázkami, ktoré ilustrujú kroky pletenia, uľahčujúce pochopenie procesu. Ako príklad, NIVEA blog ponúka širokú škálu účesov spolu s tipmi, ktoré sú ideálne pre ženy a rozličné dĺžky vlasov.

 • Príklady blogov:
  • Blog NIVEA o zapletení vlasov
  • Články s inšpiráciami na pletené čelenky a účesy

Video návody – YouTube

YouTube je výborným zdrojom pre vizuálne návody, ktoré ukazujú pestrosť pletených účesov. Video tutoriály poskytujú náhľad na techniku pletenia v reálnom čase, čo umožňuje divákom predstaviť si každý krok a opakovať ho. Jednotlivé videá často sú rozdelené do kategórií podľa typu zaplétania a dĺžky vlasov, čo zjednodušuje hľadanie toho pravého návodu pre konkrétny typ účesu.

 • YouTube Kanály:
  • Tutoriály na klasické pletené účesy
  • Návody na kreatívne zaplétání vlasov inspirované celebritami