Prírodná farba na vlasy: Ako si vybrať tú správnu. Keď si vyberáte farbu na vlasy, možno Vás lákajú prírodné možnosti, ktoré sú šetrnejšie k Vaším vlasom i životnému prostrediu. Prírodná farba na vlasy je vytvorená z rastlinných zložiek, často zahŕňajúcich henu, škrupinky z vlašských orechov, rebarboru alebo harmanček. Tento spôsob farbenia je obľúbený pre svoje mierne pôsobenie na vlasy a schopnosť poskytnúť im okrem farby aj prirodzený lesk a zlepšenie celkového stavu a kvality vlasov.

Prírodná farba na vlasy

Prírodná farba na vlasy

 

Prírodné farby na vlasy neobsahujú syntetické prísady ako sú amoniak, parabény, ktoré môžu v niektorých prípadoch poškodzovať štruktúru vlasov a viesť k suchosti alebo krehkosti. Namiesto toho je Váš vlas ošetrený látkami, ktoré podporujú jeho zdravie a vitalitu. Arganový olej je príkladom ingrediencie často používanej v prírodných farbách na zlepšenie hydratácie a pružnosti vlasov.

Výhodou pri používaní prírodných farieb je aj menej invazívne prekrytie šedin a schopnosť jemne meniť odtieň vlasov pri zachovaní ich prirodzeného vzhľadu. Je to ideálna voľba pre tých, ktorí hľadajú alternatívu k tradičným farbám na vlasy a prahnú po výrobkoch, ktoré sú v harmónii s prírodou a zároveň poskytujú dlhotrvajúce a žiarivé výsledky.

Čo sú prírodné farby na vlasy – Prírodná farba na vlasy

Prírodné farby na vlasy sú alternatívou ku konvenčným farbám obsahujúcim syntetické zložky ako amoniak a peroxid. Tieto farby vyživujú vlasy a poskytujú im prirodzenú farbu bez škodlivých chemikálií.

Čo sú prírodné farby na vlasy - Prírodná farba na vlasy

 

Zloženie prírodných farieb

Prírodné farby na vlasy obsahujú zmes rastlinných pigmientov, ako je henna, prášok zo škrupiniek z vlašských orechov a indigo. Tieto ingrediencie sa používajú ako prírodné farbiace zložky, ktoré nahrádzajú potrebu použitia amoniaku, peroxidu a parabénov.

 • Henna: poskytuje červené až oranžové tóny a posilňuje vlasovú štruktúru
 • Prášok zo škrupiniek vlašských orechov: ponúka tmavšie odtiene a dodáva lesk
 • Indigo: pridáva modrozelené až čierne tóny, v závislosti od pôvodného odtieňa vlasov

Výhody prírodných farieb na vlasy

Výhody používania prírodných farieb na vlasy sú viacstranné. Keďže sú bez agresívnych chemických zložiek, sú šetrnejšie k pokožke hlavy a nevyvolávajú alergické reakcie tak často ako tradičné farby. Prírodné farby takisto neobsahujú peroxid, čo znamená, že nedochádza k poškodeniu vlasovej štruktúry. Potraviny pre zdravé vlasy

 • Bezpečnosť: Nebudete vystavení peroxidu ani amoniaku, ktoré môžu poškodiť vlasy a dýchať ich pary môže byť škodlivé.
 • Ochrana vlasovej štruktúry: Vďaka absencii drsných chemikálií ostávajú vaše vlasy silné a zdravé.
 • Účinky na vlasy: Prírodné farebné zložky ako henna zároveň pôsobia ako kondicionér, dodávajú vlasom lesk a zlepšujú ich celkový stav.

Populárne prírodné značky farieb na vlasy

Populárne prírodné značky farieb na vlasy

 

Pri výbere prírodnej farby na vlasy je dôležité zamerať sa na kvalitu a pôvod značek. Certifikované prírodné farby, ako sú Khadi a Dr. Hauschka, ponúkajú zdravšiu alternatívu bežným farbám, pričom zaručujú kontrolovanú prírodnú kozmetiku.

Khadi

Khadi predstavuje rad prírodných farieb na vlasy, ktoré sú certifikované a založené na bylinkách, ako je Lawsonia inermis, známa tiež ako henna. Ich produkty sú známe pre ich schopnosť posilniť vlasy a podporiť ich prirodzený lesk. Farby Khadi sú bohaté na aktívne rastlinné zložky a sľubujú nie len farbu, ale aj ošetrenie vlasov.

Dr. Hauschka

Dr. Hauschka je ďalšia značka prírodných farieb na vlasy, ktorá stojí za pozornosť. Ich produkty sa vyvíjajú s filozofiou podpory zdravia a vitality vlasov a pokožky hlavy. Napriek tomu, že sú známejší svojou kozmetickou a pleťovou starostlivosťou, ich farby na vlasy si získali uznanie pre ich kvalitu a šetrnosť k vlasom.

Aplikácia prírodných farieb na vlasy – Prírodná farba na vlasy

Aplikácia prírodných farieb na vlasy - Prírodná farba na vlasy

 

Prírodné farby na vlasy sú alternatívou ku konvenčným syntetickým farbám, ponúkajú šetrný spôsob, ako zmeniť odtieň vašich vlasov bez použitia amoniaku či peroxidu. Výhody prírodných farieb zahŕňajú ich nutričnú hodnotu a schopnosť vlasov vyživovať.

Ako si doma vyrobiť prírodnú farbu na vlasy

Na vytvorenie prírodnej farby na vlasy si môžete pripraviť vlastnú receptúru použitím ingrediencií ako henna, amla, indigo, alebo iné rastlinné zložky. Tieto suroviny nájdete vo forme prášku, ktorý sa pred aplikáciou zmieša s tekutou zložkou, ako je napríklad voda alebo citrónová šťava pre dosiahnutie pasty.

Príklad receptúry pre získanie hnedého odtieňa:

 1. Zmiešajte 2 časti henny s 1 časťou indigo.
 2. Pridajte teplú vodu alebo čaj z amla bylín do práškov a vytvorte hladkú pastu.
 3. Nechajte zmes odstáť na teplom mieste po dobu 1-2 hodín pre zvýraznenie farbivých účinkov.

Postup farbenia vlasov prírodnou farbou

Farbenie vlasov prírodnou farbou si vyžaduje postupné kroky, aby sa zabezpečila rovnomerná aplikácia a intenzita odtieňa.

Kroky pri aplikácii:

 1. Uistite sa, že vaše vlasy sú čisté a bez zvyškov stylingových produktov.
 2. Nanesite pastu rovnomerne na vlasy, od koreňov až po končeky.
 3. Zabaľte si vlasy do plastovej fólie alebo nosite špeciálnu čiapku na zabezpečenie tepla, ktoré pomáha pri aktivácii farby.
 4. Nechajte farbu pôsobiť podľa potreby, zväčša od 1 do 4 hodín, v závislosti od požadovanej intenzity.
 5. Po uplynutí doby pôsobenia farbu dôkladne opláchnite vlažnou vodou, dokým nie je voda čistá.

Použitím týchto postupov a receptúr môžete dosiahnuť požadovaný odtieň a zároveň si užiť výhody prírodných zložiek, ktoré podporujú zdravie vašich vlasov.

Starostlivosť o vlasy farbené prírodnými farbami

Starostlivosť o vlasy farbené prírodnými farbami

 

Aby ste si udržali krásu a zdravie vlasov farbených prírodnými farbami, je dôležité používať špecifické prírodné produkty určené pre starostlivosť o takto ošetrené vlasy.

Prírodné šampóny a kondicionéry

Pri umývaní farbených vlasov vždy hľadajte bio šampóny bez sulfátov a parabénov, ktoré môžu farbu rýchlejšie vymývať a vlasom škodiť. Bio kondicionéry následne pomôžu uzavrieť vlasové kutikuly, čím sa farba dlhšie udrží a zároveň poskytnú vlasom potrebnú hydratáciu.

 • Šampóny: Vyhľadajte šampóny obsahujúce prírodné výťažky, ako je aloe vera alebo bylinkové extrakty.
 • Kondicionéry: Sústreďte sa na produkty s obsahom prírodných olejov, napríklad jojobového alebo arganového, pre ich schopnosť obnoviť vlasy a dodať im lesk.

Vlasové masky a výživa

Bio masky na vlasy a bio vlasová výživa sú kľúčové komponenty v hĺbkovej starostlivosti. Regularná aplikácia vlasových masiek pomôže regenerovať vlasové vlákno a zaručiť, že farba zostane žiarivá a dlhotrvajúca.

 • Masky: Používajte masky obsahujúce napríklad keratín, proteíny alebo prírodné oleje ako kokosový olej mínimálne raz týždenne.
 • Výživa: Aplikujte vlasové oleje alebo séra na končeky vlasov, aby ste predchádzali ich rozštiepeniu.

Nasledovaním týchto odporúčaní zabezpečíte, že vaše vlasy ostanú zdravé a ich farba bude odolávať času.

Alternatívne prírodné metódy pre zmenu farby vlasov – Prírodná farba na vlasy

Alternatívne prírodné metódy pre zmenu farby vlasov - Prírodná farba na vlasy

 

Ak hľadáte šetrný spôsob, ako zmeniť odtieň vašich vlasov, existuje niekoľko prírodných ingrediencií, ktoré môžete vyskúšať. Tieto ingrediencie často nájdete vo vašej kuchyni alebo miestnom obchode a môžu poskytnúť rôzne odtiene bez použitia chemických farieb.

Domáce recepty na odtiene vlasov

 • Harmanček: Pre prírodné zvýraznenie blond vlasov môžete použiť výluh z harmančekových kvetov. Pripravte silný harmančekový čaj, nechajte ho vychladnúť a potom ho aplikujte na vlasy.
 • Amla: Amla, známa tiež ako indická egreš, vám môže pomôcť dosiahnuť tmavšie odtiene. Vytvorte pastu z amla prášku a vody a naneste ju na vlasy.
 • Káva: Ak chcete dosiahnuť hlbší, tmavší odtieň vašich vlasov, použite silné espresso alebo varenú kávu. Po umytí vlasov aplikujte kávu a nechajte pôsobiť niekoľko minút.
 • Čaj: Pre rôzne odtiene môžete experimentovať s čiernym čajom pre tmavší vzhľad alebo rooibos čajom pre červenohnedý nádych. Použite čaj ako poslednú vodu po umytí vlasov.
 • Citrón: Prírodné zosvetlenie vlasov možno dosiahnuť pomocou čerstvo vytlačenej citrónovej šťavy. Výsledok je postupný a mal by byť podporený pôsobením slnečného žiarenia.

Potenciálne riziká a nežiaduce účinky – Prírodná farba na vlasy

Potenciálne riziká a nežiaduce účinky - Prírodná farba na vlasy

 

Pri používaní prírodnej farby na vlasy je dôležité byť si vedomý potenciálnych rizík a nežiaducich účinkov. Hoci prírodné farby sú často vyhľadávané kvôli ich šetrnosti, existuje niekoľko faktorov, na ktoré by ste mali pred aplikáciou myslieť.

Alergické reakcie a testovanie

Alergické reakcie sú jedným z hlavných bezpečnostných obáv pri používaní akýchkoľvek vlasových farieb, vrátane tých prírodných.

Príznaky alergie môžu zahŕňať:

 • Svrbenie alebo začervenanie pokožky
 • Opuch
 • Vyrážka

Je dôležité si uvedomiť, že aj prírodné zložky ako henna alebo extrakty z aloe vera môžu u niektorých ľudí vyvolať alergické reakcie. Pred použitím farby na vlasy sa odporúča, aby ste urobili patch test, aby ste zistili prítomnosť alergickej reakcie. Tento test spočíva v použití malej množstva farby na pokožku, napríklad na vnútornú stranu predlaktia, a sledovaní reakcie do 48 hodín.

Postup testovania:

 1. Naneste malé množstvo farby na pokožku
 2. Počkajte 48 hodín bez umývania testovanej oblasti
 3. Pozorujte na príznaky alergickej reakcie

V prípade akéhokoľvek znamenia alergie je nutné sa vyhnúť použitiu vybranej farby na vlasy a zvážiť alternatívu. Predsamotnou aplikáciou prírodnej farby na vlasy je tiež dôležité získať váš súhlas s vedomím možných rizík.

Súvisiaca prírodná kozmetika

Súvisiaca prírodná kozmetika

 

Prírodná kozmetika je ideálnym partnerom k prírodným farbám na vlasy. Ponúka kompletnú starostlivosť o telo a tvár bez použitia syntetických látok, ktoré môžu vadnúť pokožke.

Telo a tvár – Prírodná farba na vlasy

Pre vašu dennú rutinu starostlivosti o telo a tvár siahnite po produktoch, ktoré sú vyrobené v harmónii s prírodou. Bio prírodné krémy a fluidy na tvár ponúkajú optimálnu hydratáciu a ochranu počas celého dňa a sú vhodné aj pod make-up. Nočné bio krémy na tvár zase podporujú regeneráciu pleti, keď si odpočiniete. Pre citlivú oblasť očí sú k dispozícii špeciálne očné bio krémy a balzamy, ktoré zabraňujú vzniku vrások. Pravidelné používanie bio pleťových masiek a peelingov môže významne zlepšit vzhľad a zdravie vašej pleti.

 • Denné bio krémy a fluidy
  • Hydratácia a ochrana
  • Ideálne pod make-up
 • Nočné prírodné krémy
  • Podpora regenerácie pleti
 • Očné krémy a balzamy
  • Prevencia vrások
 • Pleťové masky a peelingy
  • Zlepšenie vzhľadu pleti

Intímna hygiena a zubná starostlivosť

Čistota a starostlivosť o intímne partie by mali byť neoddeliteľnou súčasťou vašej osobnej hygieny. Produkty pre intímnu hygienu, ako sú bio mydlá a gely, sú šetrnejšie k pokožke a neporušujú prirodzenú mikroflóru. Pre dennú dentálnu hygienu používajte bio zubné pasty, ktoré neobsahujú agresívne chemikálie a sú šetrné k vašim ďasnám a zubnej sklovine.

 • Bio čistiace mlieka a gély
  • Neagresívne
  • Ochrana mikroflóry
 • Bio zubné pasty
  • Bez agresívnych chemikálií
  • Šetrnosť k ďasnám a sklovine